JEDEN ŽIVOT, JEDEN SVĚT

Kofein a cvičení

21.01.2015 20:34

Kofein a cvičení? Jde to dohromady? Jednu dobu jsem si s tím lámala hlavu a dokonce jsem i porovnávala, zdali se mi cvičí líp s vypitou kávou či bez ní. Musím říct, že to placebo efekt to nemá, neboť jsem omylem vypila kafe bez kofeinu a bylo to stejné, jako bych nevypila nic :o)

Jak jsem se k tomu vlastně dostala? Kupodivu jsem na to narazila u jednoho příspěvku od Zuzky Light. Ne že by o tom měla přímo článek, ale zaujalo mě tam v několika případech. Dám si kafe a jdu na to? Říkala jsem si, cože?

Zkusila jsem se na to poptat holek ze cvičení a nikdo nic nevěděl, takže jak jinak než vyzkoušet strýčka Googla :o) 

Co na to odborníci?

Toto téma jsem našla hned v několika článcích. Ve výsledku to efekt opravdu má. Napít se kávy několik hodin před cvičením a při cvičení budete moc makat o něco víc. Kofein snižuje únavu, zvyšuje odolnost a má prospěšné účinky na organismus (antioxidační).

Vyhledané informace tvrdí, že ale kofein zabírá spíše na trvalejší sporty – jako jsou běhy, plavání apod. Z vlastní zkušenosti to funguje i na cvičení s Jillian Michaels. A to, že má nějaké 30-35min workouty. Viděla bych to tak, že je to hodně individuální.  

Bohužel ale má to také svá negativa. Kofein odbourává vstřebávání vápníku do těla, takže je velice důležité ho doplňovat o to víc!

 

Dle dalších článků se taky můžeme dozvědět, že kofein před sportovním výkonem dokáže odbourávat snadněji tuky a zvyšovat tak množství glykogenu, který se dá využít právě při sportu. 

 

Líp napsáno zde:

Glykogen je pro svaly nejdůležitějším zdrojem energie a když se spotřebuje, dochází k vyčerpání. Dalším zdrojem energie, který je ještě hojnější, je tuk. Pokud je glykogen stále k dispozici, namáhaný sval tuk může využít. Kofein přispívá k mobilizaci tukových zásob a způsobuje, že pracující sval tuk využije jako zdroj energie. To odsouvá vyčerpání zásob glykogenu a prodlužuje dobu, kterou je možno věnovat tréninku nebo požadovanému výkonu. Bohužel zatím nebyl dostatečně popsán mechanismus, jakým způsobem toho kofein dosahuje. K šetření zásob glykogenu došlo dle všech studií, které měřily jeho hladinu pouze ve svalech, což je v mnoha případech pro sportovní výkon důležitějí, protože se glykogen ze svalů uvolňuje rychleji než z jater.

 Zdroj

 

A jaké množství je to správné?

Citlivost na kofein je různá, někdo reaguje na jeden šálek kávy (150mg), někdo je velmi citlivý již na 20mg a někdo zase musí přijmout i 400mg, aby vůbec něco zaregistroval. Účinky se projevjí 6-14h. Na kofein vzniká docela rychlá tolerance, neboli člověk si na něj zvykne a přestává zabírat. Smrtelná dávka kofeinu je při orálním užití 150mg/kg, to je pro 100kg těžkou osobu 15g přepočítáno na kávu je to 25litrů. Nejvyšší dávka, kterou člověk přežil byla 24gramů. Nejnižší, kterou nepřežil  je 3,2gramy, ovšem nitrožilně. Za rozumné denní množství se považuje cca 300mg kofeinu, což jsou asi tři šálky kávy.

Zdroj

 

Tak abych shrnula zkušenosti svoje a jiných, tak občas si kofein před cvičením dám – viz dneska a opravdu ten rozdíl cítím. Dávám si ho zhruba tak hodinu před cvičením. Cvičí se mi líp. Nedělám to ovšem pravidelně, takže věřím v to, že mi to neubližuje. Beru to jako další stimulant k tomu, abych se po tom nevyspání lehce nabudila a taky si pochutnala! To, že si potom zacvičím a cvičí se mi líp je jako bonus. Je to ale diskutabilní, jestli to, že dokáži zacvičit i verzi pokročilé je kofeinem a nebo tím, že jsem se zlepšila :D 


 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode