JEDEN ŽIVOT, JEDEN SVĚT

Síla alfa myšlení - kurz a vlastní zkušenost

03.02.2014 14:51


1360.jpg  O stavu alfa, do kterého se dostává náš drahocenný mozek jsem se dozvěděla určitě prvně někdy ve škole. Jen si nepamatuji úplné detaily, které jsme určitě ani neprobírali :o) Dále se mi pak do rukou dostala kniha Síla alfa myšlení od Jeese Stearna, ale i tu jsem nechala ležet. A až do třetice všeho dobrého jsem se konečně o alfě dozvěděla na kurzu s Petrem Velechovským, který pořádá semináře pod Modrou Alfou. Na semináři jsem se ocitla díky kamarádce, za což jí patří velké díky! Pro jistotu jsem se na něj přihlásila půl roku dopředu a doufala, že mě to nadšení nepřejde, neboť jsem občas taková, že když má přijít na věc, tak couvám a raději nikam nejdu. Ale tentokrát jsem byla silná a na celovíkendový kurz vyrazila. A stálo to za to! A co bylo vlastně náplní celého semináře, o čem je alfa myšlení a co může dát i Vám? O tom bych ráda napsala tento článek. Tož, jdeme na to:-)

  Kdysi dávno člověk využíval hladinu alfa mnohem častěji než dnes. Dnes jsou lidé tlačeni společností k větším výkonům, větší aktivitě a své přirozené pudy utlačují někam hodně do zadu. V nějakých těch dobách, kdy lidé ještě žili, aby přežili se v hladině alfa pohybovali mnohem častěji než je tomu nyní. Dneska je to častěji hladina beta, v které žijeme. Ač si to nepřipouštíme, tak jsme výkonější než jsme byli, žijeme dýl, ale za cenu našeho duchovního růstu. Mnoho lidí si už ani neumí odpočinout, protože to je pro ně ztráta času. Je to tak divné přeci nic nedělat, jen si užívat sám sebe a nechat své tělo odpočinout. Vážíme si sami sebe mnohem méně, než tomu bylo. Ale věřte, že nic není ztraceno, pokud o tom už pouze jen přemýšlíte, tak jste na dobré cestě. A co je to vlastně ta hladina alfa či beta?

 

Začneme tedy u té nejaktivnější hladiny, a to hladiny beta.

   Pásmo beta se pohybuje mezi 21 a 14Hz. Někdy se v literature uvádí rozsah od 30 do 13 kmitů za sekundu. Pásmo beta je mozkový režim, ve kterém náš mozek pracuje právě teď. Odpovídá bdělému stavu a logickému myšlení.

Následuje hladina alfa.

  Jesltiže náš mozek zpomalí, dostaneme se do tzv. alfa pásma, které leží v rozmezí 14 až 7Hz. Z našeho béžného života je známe jako bdělé snění, zahledění se do prázdna, začátek usínání. Tomuto stavu odpovídá tzv. intuitivní myšlení.

Když budeme postupovat dál, tak se dostaneme do hladiny theta.

  Tato hladina se pohybuje mezi 7 a 4Hz. V běžném životě je známá jako jedna ze spánkových fází.

A poslední, kam se živý člověk může dostat je hladina delta.

  Tato hladina se pohybuje na frekvenci od 4 do 0,5Hz. Představuje hluboký spánek, bezvědomí, koma či celkovou anestezii na operačním sale.

 

  Když jsem přišla na kurz, tak jsem jen matně tušila, že vlastně alfu využívám podvědomě při každodenních činnostech. Vezmeme-li to od rána, tak se pohybujeme zcela přirozeně v alfě při spánku, při čištění zubů, při automatických činnostech, na záchodě či ve vaně. Určitě by se shutterstock_34328518.jpgdalo takovýchto chvilek najít víc. Jak už jsem psala, tak na naše tělo je vyvíjen nátlak, kdy musí být neustále burcováno k nějaké činnosti, takže když už si sednete například na ten záchod, tak prostě vypnete. Sama si vzpomínám na chvíle, kdy jsem nastupovala do nové práce, s novými úkoly, pomalu jsem nevěděla, kde mi hlava stojí a když už jsem se ocitla v nějaké klidové pozic,i ať už na zmíněné toaletě a nebo ve vaně, tak jsem upadla do jakési agónie, kdy jsem nemyslela vůbec na nic, jen jsem byla a vychutnávala jsem si tu chvilku klidu. Někdo by to mohl nazvat stejně jako já agónií, někdo tomu říká meditace či rozjímání. To je zcela na Vašem uvážení.

  Výše zmíněný kurz, který jsem absolvovala se oprávněně nazýval Objevování skrytých schopností, který účastníkům nabízí to, že je naučí komunikovat se svým podvědomím, naučí je se učít snadněji zvládat životní situace, zlepší schopnost cokoliv se učit, naučí poznávat a diagnostikovat nemoci a v závěru dokáže člověka naučit vědomě se dostávat právě do hladiny alfa. Po dvou víkendech, kdy jsme prolínali příjem informací a meditaci, tak jsem zjistila, že v sobě skrývám opravdu schopnosti, o kterých jsem neměla ani zdání.

  Nikdy bych nevěřila, že to bude tak jednoduché, a že to bude mít takové účinky. Dle Petra to umí naprosto každý, jen si vzpomenout a začít na tom pracovat. Protože nikdo jiný ani samo se to neudělá.

  Na kurzu jsme se do alfa hladiny dostávali zprvu dle vedené meditace a následně zcela sami. Není to nijak náročná meditace a při troše štěstí ji k tomu člověk ani nepotřebuje. Občas stačí pomyslet, lusknout prsty a už jste v hladině alfa.

 

485074_10152266494035335_908274314_n.jpg  My jsme se přes vedenou meditaci, kterou jsme sestupovali po číslech (konkrétně od čísla 7 po číslo 1) a barvách ocitli na zahradě. Tuto zahradu či místo, kde nám je dobře, které je jen v naší mysli a na naší představivosti, jsme si vytvořili pouze my sami a bylo pouze na nás, zdali jsme o něm někomu řekli a nebo si ji nechali pro sebe. Z vlastních zkušeností doporučuji si tuto představu uchovat jako malé tajemství jen a jen pro sebe. Dostali jsme se do své zahrady, do své svatyně, kterou jsme si mohli ohmatat, procítit a uvolnit se v ní. Není to nic náročného a pokud se bojíte, že nic neuvidíte ani nepocítíte, tak nebojte. Chce to cvik a nebát se zapojit svou veškerou představivost. Někdo má pro to větší cit, někdo menší, ale všichni umíme totéž, jen to chce praxi. Do tohoto místa si můžete pozvat kohokoliv chcete, můžete si tam jen sednout, procházet se nebo tam prostě jen být. Je mnoho variant co se dá všechno na tomto místě dělat. Pokud chcete pracovat sami na sobě, je dobré si tam pozvat své Moudré Já a poprosit ho o to, aby tam pro Vás vždycky byl a měl pro Vás radu. Vždy, když se budete chtít na něco zeptat, bude Vás něco trápit, můžete se odebrat do alfa hladiny, do své zahrady a tam položit otázku či poprosit o radu svého průvodce. Každý to má v tomto případě jinak, někdo se s průvodcem domluví na znamení, někdo pocítí vnuknutí nové myšlenky či uslyší hlas. Pokud se I tak nic nestane, je možné, že není vhodný čas dostat odpověď.

  O tomto tématu by se dalo mluvit až do nekonečna. Pokud Vás něco zajímá, tak se určitě nebojte zeptat, ráda s Vámi budu diskutovat a snažit se Vám na cokoliv odpovědět.

 

  K čemu jinému ještě slouží vlastně hladina alfa krom toho, že v ní můžete meditovat, jen tak odpočívat či řešit své problémy? Můžete v ní léčit, zlepšovat si v ní paměť, vybavovat si některé okamžiky svého života, můžete v ní komunikovat jak s rostlinami, tak se zvířaty a spoustou dalšího. Pokud se rozhodnete, že si tam pozvete nějakého svého přítele nebo prostě nějakého člověka tak nezapomeňte co nejpřesnějši upřesnit jeho iniciále. Kdybyste pozvali třeba takového Karla Nováka, tak se Vám tam může ukázat nespočet Karlů Nováků. Přeci jen určitě není ve světe pouze jeden. Ale s tím taktéž ráda poradím.

 

  A jak se do meditace či alfa hladiny dostat? Je to jednoduché. Meditace či rozjímání má několik provedení a záleží jen na Vás, které Vám bude nejpříjemnější. V důsledku je princip všech stejný. Jedná se vlastně o cvičení, které nám má pomoci zklidnit nejen své tělo, ale I myšlenky natolik, aby mezi nimi mohly proniknout informace na hlubší vnitřní moudrosti. Moudrosti, která má trvalé spojení s absolutním projeveným Bytím nebo přesněji, je součástí tohoto Bytí. Je to podobné tomu, když se snažíte prohodit kamínek roztočeným kolem obyčejného jízdního kola. Nejde to. Ale pokud otáčení kola zpomalíte nebo dokonce zastavíte, jde to snadno. Podobně naše věčně kmitající myšlenky nám brání “zaslechnout” náš vnitřní hlas. Pokud si říkáte, že meditovat neumíte, že Vám to nejde, zkuste několik pokusů:

-          Zkuste minutu myslet na svůj dech.

-          Zkuste minute myslet jen na zvuk hodin.

-          Zkuste minute vnímat jen tep svého srdce tak, že si jej nahmatáte na zápěstí.

Pokud se Vám alespoň jeden z těchto pokusů podařil, tak jste právě meditovali J

meditace.jpg

Pokud chcete vyzkoušet meditaci v zahradě, vyzkoušejte toto:

  Pohodlně se usaďte, aby bylo Vaše tělo v otevřené pozici. Zavřete oči. Zkuste vypustit veškeré své starosti a myslete třeba pouze na jednu konkrétní věc. Například to může být bílá kopretina, studujte jaký má stonek, lístky atd. Pokud se budete cítit uvolněně, tak si v duchu představujte sestupnou řadu čísel od 7 do 1 v kombinaci s barvami, které napíši níže. A řekněte si, že až budete za číslem 1, tak se ocitnete ve své zahradě, ve své svatyni. Užívejte si svého prostoru dle svého. Až budete chtít opět odejít zpět a probudit se z meditace, tak vezměte číselnou řadu prozměnu vzestupně od 1 do 7 spolu s barevnými kombinacemi a řekněte si, že až budete za číslem 7, tak budete bdělí a budete se cítit skvěle zpět ve svém těle.

Je to náročnější verze, než sledovat svůj tep či dech, ale stojí za to.

  Když jsem se do této meditace dostávala poprvé, tak jsem nevěděla, co si mám vlastně představovat. Hodně mi pomáhaly konkrétní věci, které znám, a s kterými jsem každý den ve styku. Pokud ani to nepomáhá, tak je další možnost, a to si představit barevné schody, po kterých jdete v potřebě buď dolů a nebo nahoru. U této metody jsem nakonec zůstala I já. Pokud Vám to bude přirozené, tak je možné, že jen budete chtít a řeknete si, že tam jste, tak budete v zahradě a schody k tomu potřebovat ani nebudete. Ale to je na každém, přeci jen nějsme všichni stejní.

 Ale jak už jsem psala na začátku, někdy člověka situace donutí k tomu, že se do alfy dostával zcela samovolně. Potřebuje tam být, odpočinout si a vůbec nic si nepřdstavovat. A tak tam je a užívá si to.

 

  introimage.jpgCo mě na na kurzu velice zaujalo, bylo to, že se je člověk v hladině alfa schopen mnohem snadněji, jednodušeji a efektivněji učit.

Dle Petra Velechovského můžeme využít síly “alfa” myšlenek pro zrychlení nebo zintenzivnění učebního procesu tím, že se na učební process naprogramujeme. Při učení využijeme toho, že “alfa stav” není bezprostředně závislý na zavírání očí, ale lze si jej navodit I s otevřenýma očima. Podobně jako to děláme při bdělém snění. Postup učení může být následující.

  Ponořte se do meditace, do své meditační zahrady a naprogramujte si rychlou technikku přechodu do stavu alfa pomocí zapínače například “sepnutí tří prstů”. Je to technika, která tě okamžitě přeladí do stavu alfa ke konkrétnímu cíli, ke kterému jsi ji předem naprogramoval.

  Tato technika může být použita pro jakýkoliv dobrý účel, např. Zapamatování si čteného nebo posouchaného textu, pro bezpečné vybavení odpovědí při zkouškách, testech nebo konkurzech.

  Probereme si příklad použití zapínače při učení se textu z učebnice. Vlastní provedení se skládá ze tří kroků.

  1. Krok příprava v niterních hladinách

Ponořte se do meditace, do své meditační zahrady, tam si naprogramujte, co se budete učit, řekněte si …název knihy…autora…kapitolu a zvolte zapínač například tři spojené prsty či dotyk ušního lalůčku, které vás uvedou do stavu alfa. Dále si můžete říci jakýkoliv pozitivní sugesce. Například: “vše si výborně pamatuji”, “moje chápání je vynikající”, “hluk posiluje moji koncentraci” eventuálně další vhodná tvrzení. Pak odejděte z niterních hladin.

  1. Krok – samotné učení v logickém světě

Pozorně si přečtěte uvedený text a po celou dobu čtení mějte spojeny tři prsty či se dotkněte ušního lalůčku. Po skončení čtení zrušte zapínač a v co nejkratší době proveďte třetí krok.

  1. Krok – potvrzení v niterních hladinách

Řekněte si: přečetl jsem, název knihy, autora, kapitolu a použil jsem přitom zapínač spojené tři prsty. Kdykoliv si v budoucnu budu potřebovat tento text vybavit, použiji tento zapínač znovu a text se mi vybaví tak, jako bych jej právě přečetl. Pak vyjděte z meditace.

Čím častěji tuto techniku učení používáte, tím lepších výsledků dosahujete.

  Důležité je si uvědomit, že výsledky těchto mentálních technik jsou závislé na Vaší víru v ně. Pokud tomu nebudete důvěřovat, tak to nebude fungovat. Vysíláte tak dvě protichůdné očekávání, které se tlučou a nakonec se vylučují. Chcete, aby to fungovalo, ale nevěříte v to či pochybujete. V tomto případě se nemusíte dočkat výsledku.

  Hledala jsem na internet nějaké další pokusy s tímto učením a našla jsem jednu zajímavou stránku, kde se o síle alfa myšlení taktéž zmiňují. Pokud mate zájem, můžete si to přečíst zde.   

 

shutterstock_64018174_web.jpg Další velice zajímavou schopností, kterou jsme se na semináři učili a která byla vlastně cílem celého kurzu, bylo diagnostikování nemoci u druhého. Stejně jako u všech ostatních zmíněných činností, tuto je schopen naučit se opět každý. Taktéž tu platí to, že bez cviku a víry se nic neděje. Nemusíte se bát, že byste se měli najednou naučit přehršle informací o lidském těle či jeho fungování. V tomto případě se vice uplatní neznalost než zapojování rozumové části mozku.

Stejně jako u předchozích meditací sestupujeme do své meditační zahrady, můžeme se pozdravit se svým Moudrým Já, projít se, uvolnit se, každý dle svého uvážení. Nyní si do zahrady zveme osobu, kterou chceme diagnostikovat. Cílem semináře bylo to, abychom byli schopni diagnostikovat nemoc u osoby, kterou neznáme. Když jsme byli připraveni přivítat nám neznámou osobu do zahrady, poprosili jsme ji, aby přišla. Přičemž jsme se snažili použít co nejpřesnější iniciále. Je to důležité z toho důvodu, aby nám tam přišel ten správný člověk. Tuto osobu každý může či nemusí vidět. Může jí například pouze vnímat či cítit jinak. Když jí máme u sebe, tak k ní přikládáme ruce. Začneme od hlavy a bereme všechny části těla pěkně postupně. Snažíme se vnímat rozlišnosti a vjemy, které se k nám dostávají. Někdo může cítit v případě nemocného orgánu větší teplo, brnění či najednou dostane vnuknutí. Je to opět na každém z Vás. Když jsme našli postiženou oblast, tak jsme se ji snažili vědomě spravit. Připomínalo mi to dětské počínání, které bylo ale nejspíš nejúčinější. Vyříznout, vyvrtat, zalepit, zašít, uhladit…jak je komu libo. Po této aktivitě jsme dotyčného myšlenkově osprchovali čistou ozdravnou sprchou a propustili ho z naší zahrady. Pokud jsme měli potřebu, tak jsem zároveň osprchovali I sebe. Opět jsme se vydali po číselné řadě vzhůru a diagnostika byla za námi.

  Musím říct, že jsem byla značně nervozní, jestli jsem vše uhádla, ale bylo to zbytečné. Provázelo mě možná až neuvěřitelné zjištění, že I já jsem toho schopná, a to bez kyvadla, na které jsem byla do té doby zvyklá.

  Nadšenost z celého kurzu, přemíra nových informací mě doprovázela ještě hodně dlouho a musím říct, že jich spoustu neustále využívám.

2684362012_76765993_o2.gif

  Věřím, že se tak lze naučit mnohem vice, mnohem efektivněji za mnohem kratší dobu než jsme zvyklí. Jen se to správně naučit a věnovat tomu nějaký ten čas.

   Nejen dle Petra by se měl každý člověk každý den věnovat alespoň nějakou tu minutu pouze sobě. V nejlepším případě vědomou meditací. Uvidíte, že pokud si ten čas na sebe vždy uděláte, za nějakou dobu to pocítíte jako větší uvolnění, klid, lepší myšlení a celkově Vás to posune mnohem dál než neustálá aktivita od rána do večera.

 

dscf3082.jpgAbych nezapomněla, tak v závěru jsem tu s barevným sestupováním do meditační zahrady. Měla jsem chuť malovat, takže to je i s mandalkou:-)

číslo 1 - barva fialová jako je tvé vnitřní ticho

číslo 2 - barva fialková jako je tvé duchovno, tvé vnitřní já

číslo 3 - barva modrá jako je barva lásky

číslo 4 - barva zelená jako je barva míru a klidu

číslo 5 - barva žlutá napomáhá zklidnění tvých myšlenek

číslo 6 - barva oranžová napomáhá zklidnění tvých emocí

číslo 7 - barva fialová napomáhá uvolnit napětí ze tvých svalů

 

Safienka

 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode